Cienījamie iedzīvotāji!
Iestājoties vasarai, kad siltumenerģija apkurei vairs netiek lietota, aktuāls ir kļuvis jautājums par karstā ūdens cirkulāciju dzīvokļos un tās apmaksu, jo katru mēnesi dzīvokļu īpašnieki no pārvaldnieka saņem rēķinu ne tikai par karsto ūdeni, bet arī par cirkulāciju
Šis jautājums attiecās tikai uz mājām, kurās karstā ūdens sistēma spēj nodrošināt cirkulāciju, jo pilsētā ir arī mājas, kurās tehnisku iemeslu dēļ cirkulācija nav iespējama.
Pirmkārt, kas ir jāzina par ūdens un siltuma apriti dzīvojamā mājā?
- Siltuma daudzums, kuru saņem māja, fiksē siltuma skaitītājs siltummezglā.
Tālāk, jau mājas iekšā — sistēmā, siltums sadalās trīs daļās. Tā lielākā daļa tiek patērēta apkurei, daļa – karstā ūdens uzsildīšanai, bet trešo daļu no saņemtā siltuma pielieto nepārtrauktai karstā ūdens piegādei dzīvokļiem jeb cirkulācijai.
Cirkulāciju nodrošina sūknis, kas atrodas siltummezglā.
Karstais ūdens, rotējot pa cauruļvadu sistēmu, ka arī caur dvieļu žāvētājiem, zaudē daļu no sava sākotnējā siltuma, tādēļ tas ir pastāvīgi jāpiesilda.
Siltums nepieciešams, lai sanitārajos mezglos visu gadu tiktu uzturēta normatīvos paredzētā temperatūra . Lai dzīvokļi visu laiku saņemtu karsto ūdeni, ir jānodrošina nepārtraukta cirkulācija apgādes sistēmā visa gada garumā.
Vienkāršā valodā sakot, ja cirkulācijas mājā nebūtu, tad atgriežot ūdens krānu būtu jāgaida noteikts laiks, kamēr karstais ūdens nonāktu pie patērētāja. Līdz ar to, ja vien kāds no kamīniem nav lietojis silto ūdeni, tad, atgriežot ūdens krānu, piemēram, piektajā stāvā, ir jāgaida līdz ūdens līdz tam nonāks no pagrabstāva.
- Svarīgi ir zināt. ka karstā ūdens apgādes sistēma ir daudzdzīvokļu mājas kopīpašuma daļa, un karstā ūdens cirkulācija uzskatāma par daļu no mājas ekspluatācijas (kopīpašuma uzturēšanas) nodrošināšanas.
- No otrā punkta varam secināt, ka par cirkulāciju ir jānorēķinās visiem neatkarīgi no tā, vai norēķinu periodā dzīvoklī ir vai nav izmantots karstais ūdens (siltuma patēriņu cirkulācijai dzīvokļa īpašnieks apmaksā arī tad, ja viņš ir atteicies no dvieļu žāvētāja vai karstā ūdens sistēmas izmantošanas).
Par siltuma zudumiem arī maksā visi dzīvokļu īpašnieki, neatkarīgi no tā, vai mēnesī tērēts tiek viens vai desmit ūdens kubikmetri.
Par karstā ūdens patēriņu klients maksā atsevišķi, atkarībā no faktiskā mēneša patēriņa, ko uzskaitījis individuālais ūdens patēriņa skaitītājs.
Pat ja dzīvoklī karstais ūdens nav patērēts, tas nenozīmē, ka ūdens cirkulācija attiecīgajā mēnesī konkrētajam īpašniekam nebūtu jāmaksā.
Varam secināt: saskaņā arī Dzīvokļa īpašuma likumu, visiem dzīvokļu īpašniekiem ir jāsedz karstā ūdens cirkulācijas izmaksas, un viņu pienākums ir apmaksāt visu siltumenerģiju, ko uzskaitījis mājas kopējais siltuma skaitītājs.
Var minēt ļoti vienkāršu analoģiju: šo maksājumu var salīdzināt ar dzīvokļa īpašnieka pienākumu norēķināties par piegādāto siltumenerģiju apkures sezonā. Pat ja cilvēki ziemā kādu mēnesi nedzīvo mājās, jo brauc uz siltajām zemēm vai ciemos, viņi tik un tā maksā par sava dzīvokļa apkuri.
PAZIŅOJUMS
Informējam, ka sākot ar 2024. gada 1. augustu, pamatojoties uz Dzīvokļa īpašuma likumu, VISIEM dzīvokļu īpašniekiem, kuru mājā tiek nodrošināta karstā ūdens cirkulācija, ir jāsedz karstā ūdens cirkulācijas izmaksas (Metodika, saskaņā ar kuru daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās tiek aprēķināti maksājumi par karstā ūdens cirkulāciju, ir noteikta Ministru kabineta 2015. gada 15. septembra noteikumos Nr. 524 “Kārtība, kādā nosaka, aprēķina un uzskaita katra dzīvojamās mājas īpašnieka maksājamo daļu par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem”)
Informējam, ka pamatojoties uz Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 6.pantu, karstā ūdens piegāde neietilpst obligāti veicamajās pārvaldīšanas darbībās, tāpēc, iedzīvotājiem ir tiesības no tā atteikties – pielietojot alternatīvus risinājumus (piem. boilerus).
Lai atteiktos no karstā ūdens, dzīvokļu īpašniekiem ir jāpieņem lēmums kopsapulcē, kur būtu nepieciešams, lai “par” nobalso 3/4 no dzīvokļu īpašnieku skaita (Dzīvokļa īpašuma likums, 16. un 17. panti).
Ar cienu SIA “LUDZAS APSAIMNIEKOTĀJS” administrācija